Op. Dr. Emre Türkmen
Harbiye Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:23/3 1 08:00-17:00 0536 777 53 50

DUDAK KALDIRMA & BÜYÜTME İŞLEMLERİ

http://www.dremreturkmen.com/wp-content/uploads/2022/02/dudak-dolgusu-900x300-900x300-870x300-1-1900x600.jpg

Yüzün en dikkat çeken bölgesi dudaklardır. Dudaklar alt yüz bölgesinin merkezindedir bu nedenle çok önemli bir estetik konumdadır. Yaşlanma veya diğer sebeplerden ortaya çıkan asimetrik ve çizgili dudak görünümü, estetik görünüm açısından olumsuzluklara sebep olabilir. Dudak bölgesindeki sarkmalar da buna etki eder. Dudak bölgesini geliştirmek adına yapılan çeşitli işlemler mevcuttur.

 

DUDAK KALDIRMA & BÜYÜTME NEDİR?

 

Tüm yüzün şeklini etkileyen bir bölge olan dudakların boyutunun, şeklinin ve genel görünümünün değişmesi için uygulanan yöntemlerdir. Dudak kaldırma, Dudak dolgusu, Dudak yağ enjeksiyonu şeklinde farklı yöntemler kullanılabilir. Bu işlemler bireylerin daha simetrik, dolgun dudaklara sahip olmasını sağlar ve dudak - burun arasındaki boyutsal dengeyi sağlar.

 

DUDAK KALDIRMA & BÜYÜTME İŞLEMLERİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

 

 • Genel sağlık sorunu olmayan kişiler
 • Dudak çevresinde ve şeklinde iyileştirmeye ihtiyaç duyan kişiler
 • Gülümserken kaybolan dudaklara sahip kişiler
 • Dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kişiler, ideal adaylardır

 

 

AMELİYAT ÖNCESİ CERRAHINIZ İLE KONSÜLTASYON

 

Ameliyatınız öncesinde cerrahınız ile beklentilerinizi ve elde edebileceğiniz sonuçları görüşmek çok önemlidir. Bu noktada herhangi bir sorunuz varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Aklınızdaki tüm soruları ameliyat öncesinde cerrahınıza sorduğunuzdan ve cerrahınıza beklentileriniz ile alakalı net ve tam bilgi verdiğinizden emin olmanız ameliyat sonucunda etkili olacaktır. Beklentilerinizi bu şekilde çok daha kolay elde edebilirsiniz. Tüm bunlar ameliyat öncesi ve sonrası hazırlık aşamalarında da bilinçli bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

 

Cerrahınız sizi cilt tipiniz, yüz şekliniz ile ilgili bilgilendirecek ve ulaşmak istediğiniz sonucun ne kadar mümkün olduğunu anlatacaktır. Ameliyat sırasında hangi adımların izleneceğini ve ameliyat sonrasında da nasıl bir görünüme sahip olacağınızı detaylı bir şekilde açıklayacaktır.

 

 

AMELİYAT ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 

Ameliyat için anestezi biriminden ve cerrahınızdan uygunluk almak şarttır. Bu sebeple ameliyattan önce birtakım testler yapılacaktır.

 

 • Ameliyat öncesi uygun olup olmadığınızı görmek, herhangi bir bulaşıcı hastalığın olup olmadığını kontrol etmek, genel sağlık taraması yapmak için kan testleri yapılır ve EKG çekilir. (Covid-19 önlemleri sebebiyle ameliyattan önceki 48 saat içinde negatif PCR testi sonucu gerekmektedir)
 • Daha önce bir ameliyat geçirdiyseniz bunun detaylandırılması gerekmektedir. Lütfen cerrahınıza tam ve doğru bilgi verdiğinizden emin olun.
 • Kullanılan ilaçlar varsa bunların tam - eksiksiz listesini cerrahınız ile paylaşmak elzemdir.
 • Kullanıyorsanız eğer, kan sulandırıcı ve / veya bazı anti-inflamatuar ilaçların en az 10 gün önce doktor gözetiminde bırakılması gerekmektedir.
 • Sigara veya herhangi bir uyarıcı madde kullanımının en az 1 ay önce kesinlikle sonlandırılması gerekmektedir. Bu iyileşmenizi çok büyük oranda etkiler.
 • Ameliyattan önceki 2 hafta ve sonraki 4 hafta alkol kullanımını mutlaka bırakmak gerekir. Aksi halde iyileşme gecikir ve ödem artışı oluşur.
 • Ameliyat öncesi ve sonrası günde en az 2,5 litre su içilmelidir.
 • Ameliyatınızdan önceki gece iyi uyuduğunuza dikkat edin.
 • Ameliyattan en az 10 gün önce bitkisel takviyeler, E Vitamini, sarımsaklı yiyecekleri tüketmeyi bırakmanız gerekmektedir.
 • Ameliyattan önceki 8 saat içinde kesinlikle hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. (Su dahil)
 • Ameliyat gününde herhangi bir vücut piercingi, lens, takı, toka ve benzeri şeyleri takmadığınızdan emin olun. Yanınızda rahat, mümkünse fermuarlı kıyafetler bulundurmanız sizin için kolaylık sağlayacaktır.
 • Ameliyat günü ve sonraki gecede yanınızda olacak bir refakatçi bu süreci daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.
 • Ameliyat sabahı duş alabilirsiniz fakat herhangi bir losyon, parfüm, makyaj uygulamamanız gerekmektedir.

 

 

DUDAK KALDIRMA VE BÜYÜTME PROSEDÜRLERİ ÇEŞİTLERİ

 

 • Dudak Dolgusu Enjeksiyonu

Dudak dolguları, cerrahi işlem gerektirmeyen ve bu sebeple en çok tercih edilen prosedürdür. Etki süresi cerrahi prosedürlerle karşılaştırıldığında daha azdır çünkü geçici sonuçlar elde edilir. Dudakları dolgunlaştırmak için belirli dolgu maddelerinin cilt altına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Sonuçlar işlemin hemen arkasından gözlemlenebilir. İşlemin her 6 veya 9 ayda bir yenilenmesi gerekir

 

 • Dudağa Yağ Enjeksiyonu

Hastanın kendi vücudundaki herhangi bir bölgeden alınan yağın dudak bölgesine enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen prosedürdür. Kesi yapılmadan gerçekleştirilir ve hastanın kendi vücudundan alınan yağların kullanılması sebebiyle alerjik reaksiyon riskinin olmadığı bir işlemdir. Sonuçların kalıcılığı hastanın cilt tipin göre değişebilir fakat genel olarak kalıcı sonuçlar elde edilir.

 

 • Dudak Kaldırma

Cerrahi bir işlemdir bu nedenle kesi gerektirir. Yüz ölçüleri alındıktan sonra burnun alt kısmından kesi açılır. Üst dudaktaki fazla deri ve kas alınır. Cilt kısaltılarak dudak yukarı çekilir. Bunun gerçekleşmesi için burun ve dudak arasında yeteri kadar boşluk olmalıdır. Üst dudak ve burun arasındaki alan kısaltıldığı için, üst dudak daha dolgun bir görünüm kazanır.

 

 

PROSEDÜR SONRASI SİZİ NELER BEKLER?

 

 • İşlemden sonraki bir hafta içinde şişlik, hafif morluk oluşabilir.
 • İlk 48 saat içinde buz kompresi uygulamanız gerekir.
 • İlk birkaç gün konuşurken rahatsız hissedebilirsiniz.
 • İlk birkaç gün yumuşak veya sıvı yiyecekler tüketmeniz daha kolay olacaktır.

 

DUDAK KALDIRMA & BÜYÜTME İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

 

Yapılan işlemin türüne bağlı olarak süre de değişir. Dolgu enjeksiyonu gibi işlemler 15 - 20 dakika sürerken yağ enjeksiyonu, dudak kaldırma işlemleri 30 dakika ile 2 saat arasında devam edebilir.

 

NE KADAR SÜREDE İYİLEŞME BEKLENİR?

 

Ameliyat sonrası yüzün çevresinde ödem birikir ve şişliğe sebep olur. İlk bir hafta içerisinde size verilen talimatları takip eder ve ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanırsanız yüzünüzdeki şişliklerden bir hafta içinde kurtulabilirsiniz. Kafanızı dik tutmanız, sırt üstü ve biraz dik bir açıda uyumanız gereklidir.

İlk bir hafta içinde her gün 2 dilim ananas yemek, günde 2 bardak maydanoz suyu içmek, şişlikleri ve ödemi çok büyük ölçüde giderecektir. İlk günlerde dudakları çok gerecek şekilde gülmekten kaçınılmalıdır. Alkol ve sigaradan en az iki hafta boyunca kaçınmak gerekir. Herhangi bir kan sulandırıcı en az 2 hafta boyunca bırakılmalıdır.

 

DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?

 

Dudak kaldırma işleminden 5 veya 6 gün geçtikten sonra dikişler alınabilir.

 

ÇALIŞMAYA NE ZAMAN DÖNEBİLİRSİNİZ?

 

İşlemden sonraki ilk gün çalışmaya geri dönebilirsiniz. Dudak kaldırma işlemi uygulandıysa eğer bir hafta beklemenizde fayda vardır.

 

EGZERSİZ YAPMAK İÇİN BEKLENMELİ Mİ?

 

Dolgu gibi işlemlerden sonra egzersiz için en az 48 saat beklenmelidir. Eğer dudak kaldırma gibi kesi gerektiren bir işlem uygulandıysa en az 1 veya 2 hafta beklemenizde fayda vardır.