Op. Dr. Emre Türkmen
Harbiye Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:23/3 1 08:00-17:00 0536 777 53 50

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

http://www.dremreturkmen.com/wp-content/uploads/2022/02/hydrafacial-900x400-1-1900x600.jpg

Gözlerin şekli bir insanın yüzünün tamamını etkiler. Duygu değişimleri, mimikler, ruh hali ilk olarak gözlerden anlaşılır.

Göz kapağı çevresindeki cildin sarkması, göz altı torbalarının oluşması ve kırışıklıkların artması kişinin ifadesinin elinde olmadan değişmesine neden olur. Bu sebeple sosyal hayatta çok etkilidir.

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ NEDİR?

 

Göz kapağı kaldırma veya tıptaki adı ile Blefaroplasti olarak adlandırılır. Sarkan cildi germek, gevşek kasları onarmak ve fazla yağları alarak görünümü düzeltmeyi amaçlar. Hem üst hem alt göz kapağı aynı anda tedavi edilebilir. Göz çevresinin belirgin bir şekilde yenilenmiş görünmesini sağlar bu da daha genç bir ifade kazandırır.

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ NELERİ SAĞLAR?

 

Cildin elastik yapısını kaybettiği, göz çevresinde sarkma oluştuğu zamanlarda yapılır. Göz çevresindeki gevşek ve sarkık deriden kurtulmak, göz çevresindeki yağ şişkinliklerini ve göz torbalarını gidermek için uygulanır.

 

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ KİMLERE UYGULANIR?

 

 • Genel sağlık probleminiz yoksa
 • Ciddi göz rahatsızlıklarınız yoksa
 • Gerçekçi beklentilere sahipseniz
 • Sigara kullanmıyorsanız
 • Daha genç bir ifade kazanmak istiyorsanız, göz kapağı estetiği için ideal bir adaysınız demektir.

 

 

AMELİYAT ÖNCESİ CERRAHINIZ İLE KONSÜLTASYON

 

Ameliyatınız öncesinde cerrahınız ile beklentilerinizi ve elde edebileceğiniz sonuçları görüşmek çok önemlidir. Bu noktada herhangi bir sorunuz varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Aklınızdaki tüm soruları ameliyat öncesinde cerrahınıza sorduğunuzdan ve cerrahınıza beklentileriniz ile alakalı net ve tam bilgi verdiğinizden emin olmanız ameliyat sonucunda etkili olacaktır. Beklentilerinizi bu şekilde çok daha kolay elde edebilirsiniz. Tüm bunlar ameliyat öncesi ve sonrası hazırlık aşamalarında da bilinçli bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

 

Cerrahınız sizi cilt tipiniz, yüz şekliniz ile ilgili bilgilendirecek ve ulaşmak istediğiniz sonucun ne kadar mümkün olduğunu anlatacaktır. Ameliyat sırasında hangi adımların izleneceğini ve ameliyat sonrasında da nasıl bir görünüme sahip olacağınızı detaylı bir şekilde açıklayacaktır.

 

AMELİYAT ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 

Ameliyat için anestezi biriminden ve cerrahınızdan uygunluk almak şarttır. Bu sebeple ameliyattan önce birtakım testler yapılacaktır.

 

 • Ameliyat öncesi uygun olup olmadığınızı görmek, herhangi bir bulaşıcı hastalığın olup olmadığını kontrol etmek, genel sağlık taraması yapmak için kan testleri yapılır ve EKG çekilir. (Covid-19 önlemleri sebebiyle ameliyattan önceki 48 saat içinde negatif PCR testi sonucu gerekmektedir)
 • Daha önce bir ameliyat geçirdiyseniz bunun detaylandırılması gerekmektedir. Lütfen cerrahınıza tam ve doğru bilgi verdiğinizden emin olun.
 • Kullanılan ilaçlar varsa bunların tam - eksiksiz listesini cerrahınız ile paylaşmak elzemdir.
 • Kullanıyorsanız eğer, kan sulandırıcı ve / veya bazı anti-inflamatuar ilaçların en az 10 gün önce doktor gözetiminde bırakılması gerekmektedir.
 • Sigara veya herhangi bir uyarıcı madde kullanımının en az 1 ay önce kesinlikle sonlandırılması gerekmektedir. Bu iyileşmenizi çok büyük oranda etkiler.
 • Ameliyattan önceki 2 hafta ve sonraki 4 hafta alkol kullanımını mutlaka bırakmak gerekir. Aksi halde iyileşme gecikir ve ödem artışı oluşur.
 • Ameliyat öncesi ve sonrası günde en az 2,5 litre su içilmelidir.
 • Ameliyatınızdan önceki gece iyi uyuduğunuza dikkat edin.
 • Ameliyattan en az 10 gün önce bitkisel takviyeler, E Vitamini, sarımsaklı yiyecekleri tüketmeyi bırakmanız gerekmektedir.
 • Ameliyattan önceki 8 saat içinde kesinlikle hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. (Su dahil)
 • Ameliyat gününde herhangi bir vücut piercingi, lens, takı, toka ve benzeri şeyleri takmadığınızdan emin olun. Yanınızda rahat, mümkünse fermuarlı kıyafetler bulundurmanız sizin için kolaylık sağlayacaktır.
 • Ameliyat günü ve sonraki gecede yanınızda olacak bir refakatçi bu süreci daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.
 • Ameliyat sabahı duş alabilirsiniz fakat herhangi bir losyon, parfüm, makyaj uygulamamanız gerekmektedir.

 

 

PROSEDÜR SONRASI SİZİ NELER BEKLER?

 

 • İşlemden sonraki bir hafta içinde şişlik, hafif morluk oluşabilir.
 • İlk 48 saat içinde buz kompresi uygulamanız gerekir.
 • İlk bir veya iki gün görmede bulanıklık oluşabilir. Işığa daha duyarlı hale gelirsiniz.
 • Gözlerde kuruluk ve kaşıntı hissedilebilir.

 

 

PROSEDÜR İÇİN ALT YAŞ LİMİTİ NEDİR?

 

Bu prosedür için herhangi bir alt yaş limiti yoktur fakat tercihen hastalarımızın 30 yaşını doldurmalarını öneririz.

 

 

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİNDE İYİLEŞME NE KADAR SÜRER?

 

Bu prosedür sonrası belirgin bir yara izi kalmaz. İlk günlerde bulanık görme, çift görme, gözde kaşıntı ve kuruluk gibi şikayetler oluşabilir. Lens kullanımından bir süre kaçınmak gerekir. ilk iki hata boyunca mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Alkol ve sigaradan en az iki hafta boyunca kaçınmak gerekir. Herhangi bir kan sulandırıcı en az 2 hafta boyunca bırakılmalıdır.

 

DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?

 

Dikişler işlemden 3 veya 5 gün sonra alınır.

 

PROSEDÜR SONRASI ARAÇ KUALLANABİLİR MİSİNİZ?

 

Araç kullanmak için ameliyattan sonra en az 4 gün beklemeniz gerekir.

 

ÇALIŞMAYA NE ZAMAN GERİ DÖNEBİLİRSİNİZ?

 

İlk bir haftadan sonra çalışmaya geri dönebilirsiniz.

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ DİĞER CERRAHİ OPERASYONLAR İLE KOMBİNE EDİLEBİLİR Mİ?

 

Göz kapağı ameliyatı diğer birçok cerrahi operasyon ile kombine edilebilir. Yüzde yapılacak diğer işlemler; yağ enjeksiyonu, bişektomi, dudak dolgusu, çene dolgusu, burun estetiği, yüz germe, kaş kaldırma ve bölgesel liposuction gibi işlemlerle birlikte yapılabilir.  Bunun yanında karın germe, meme dikleştirme, meme küçültme ve büyütme gibi diğer invaziv işlemlerle birlikte de gerçekleştirilebilir.