Op. Dr. Emre Türkmen
Harbiye Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:23/3 1 08:00-17:00 0536 777 53 50

KAŞ KALDIRMA (BROWLİFT)

http://www.dremreturkmen.com/wp-content/uploads/2022/02/Ameliyatsiz-Kas-Kaldirma-Estetigi-1900x600.jpg

Yüzün üst kısmı kişinin görünüşünü en çok etkileyen bölümdür.Yaşlama ile birlikte zaman içinde kaşlar daha düşük görünebilir, alında ve göz kenarlarında kırışıklıklar oluşur.

 

Yüzdeki çizgiler ve kaş düşüklüğü yaşlanmadan bağımsız olarak cilt tipine göre daha erken ortaya çıkabilir. Bu da kişinin daha yaşlı gözükmesine neden olur. Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız alın germe sizin için uzun vadeli bir çözüm olabilir.

 

 

KAŞ KALDIRMA NEDİR?

 

Alın Germe olarak da adlandırılan kaş kaldırma, yüzün üst bölgesinde daha genç bir görünüm elde etmek için kaş çevresindeki ve alındaki kırışıklıklarla çizgileri düzelten, kaşları yukarı doğru kaldıran cerrahi bir prosedürdür.

 

KAŞ KALDIRMA İŞLEMİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

 

Kaşlarında düşüklük bulunan, alın konturunu düzeltmek ve şekillendirmek isteyen, tercihen 35 yaşını geçmiş tüm hastalara kaş kaldırma uygulanabilir. Cerrahinin alt yaş limiti 18’dir fakat ileriki yaşlarda sarkma ve düşüklük tekrar edebileceği için 35 yaşını beklemek daha doğru bir tercih olacaktır.

 

Aşağıdaki koşullara uygunsanız, prosedürü gerçekleştirebilirsiniz:

 

 • Genel sağlık sorunu olmayan kişiler
 • Günlük hayatta yorgun, üzgün, kızgın görünmeye sebep olan sarkık kaşlara sahipseniz
 • Alın kırışıklıkları ve çizgileri olması gerekenden fazlaysa
 • Gözlerin arasındaki kaş çatma çizgileri daha derin bir hale geldiyse
 • Sarkan kaşlar sebebiyle görme bozuklukları ortaya çıktıysa
 • Cildiniz kaş kaldırma için yeterli elastik yapıya sahipse
 • Uzun vadeli daha genç bir görünüme kavuşmak istiyorsanız,

Kaş Kaldırma prosedürü için uygun bir adaysınız demektir.

 

AMELİYAT ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 

Ameliyat için anestezi biriminden ve cerrahınızdan uygunluk almak şarttır. Bu sebeple ameliyattan önce birtakım testler yapılacaktır.

 

 • Ameliyat öncesi uygun olup olmadığınızı görmek, herhangi bir bulaşıcı hastalığın olup olmadığını kontrol etmek, genel sağlık taraması yapmak için kan testleri yapılır ve EKG çekilir. (Covid-19 önlemleri sebebiyle ameliyattan önceki 48 saat içinde negatif PCR testi sonucu gerekmektedir)
 • Yüzünüzün ameliyat öncesindeki halini net olarak yansıtan fotoğraflar çekilecektir.
 • Daha önce bir ameliyat geçirdiyseniz bunun detaylandırılması gerekmektedir. Lütfen cerrahınıza tam ve doğru bilgi verdiğinizden emin olun.
 • Kullanılan ilaçlar varsa bunların tam - eksiksiz listesini cerrahınız ile paylaşmak elzemdir.
 • Kullanıyorsanız eğer, kan sulandırıcı ve / veya bazı anti-inflamatuar ilaçların en az 10 gün önce doktor gözetiminde bırakılması gerekmektedir.
 • Sigara veya herhangi bir uyarıcı madde kullanımının en az 1 ay önce kesinlikle sonlandırılması gerekmektedir. Bu iyileşmenizi çok büyük oranda etkiler.
 • Ameliyattan önceki 3 hafta ve sonraki 4 hafta alkol kullanımını mutlaka bırakmak gerekir. Aksi halde iyileşme gecikir ve ödem artışı oluşur.
 • Ameliyat öncesi ve sonrası günde en az 2,5 litre su içilmelidir.
 • Ameliyatınızdan önceki gece iyi uyuduğunuza dikkat edin.
 • Ameliyattan en az 10 gün önce bitkisel takviyeler, E Vitamini, sarımsaklı yiyecekleri tüketmeyi bırakmanız gerekmektedir.
 • Ameliyattan önceki 8 saat içinde kesinlikle hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. (Su dahil)
 • Ameliyat gününde herhangi bir vücut piercingi, lens, takı, toka ve benzeri şeyleri takmadığınızdan emin olun. Yanınızda rahat, mümkünse fermuarlı kıyafetler bulundurmanız sizin için kolaylık sağlayacaktır.
 • Ameliyat sabahı duş alabilirsiniz fakat herhangi bir losyon, parfüm, makyaj uygulamamanız gerekmektedir.

 

 

KAŞ KALDIRMA (BROWLİFT) CERRAHİSİ ÇEŞİTLERİ

 

Her hastanın kendi durumuna özel istekleri ve ihtiyaçları vardır. Bu sebeple her hasta için cerrah tarafından özel olarak tedavi planı belirlenir.

Aşağıda belirtilen üç ayrı şekilde kaş kaldırma cerrahisi uygulanabilir:

 

 • Endoskopik Kaş Kaldırma:

Kaş çizgisinde kaldırma yapılmasına ve alın bölgesindeki kırışıklıklara giderilmesine ihtiyaç duyan hastalar için bu işlem uygulanabilir. Saç çizgisi boyunca küçük kesiler atılır, fazla doku ve yağın çıkarılması için cilt kaldırılır böylece alındaki kaslar ve dokular yeniden şekillendirilir. Bu yöntem daha az iz kalmasını sağlar ve iyileşme süresi diğer yöntemlere nazaran daha kısa sürer. Doğal sonuçlar elde edildiği için bu yöntem diğerlerine göre daha popülerdir.

 

 • Geleneksel Kaş Kaldırma:

Koronal Kaş Kaldırma olarak da adlandırılan geleneksel kaş kaldırma işlemi kesi bakımından daha geniş bir bölgeyi etkiler. Saç çizgisi boyunca, bir kulaktan diğerine uzanan bir kesi atılır. Fazla yağ ve doku alımı için cilt kaldırılır, bu sayede kaş ve alın kasları yeniden şekillendirilir. Kaşların daha yükseğe konumlandırılması ve daha belirgin sonuçlar elde etmek bu yöntem ile mümkündür. Fakat iyileşme süreci uzun sürer ve kesi daha uzun atılmak zorundadır.

 

 • Şakak Bölgesinde Kaş Kaldırma

Bu yöntem, endoskopik kaş kaldırmadan br miktar daha uzun kesiler içerir ve göz kapağı ameliyatı ile birlikte gerçekleştirilir. Sınırlı Kesili Kaş Kaldırma olarak da bilinir. Kesiler şakak bölgesinde, saç çizgisinin altından kısa bir şekilde atılır. Cilt kaldırılır ve germe işlemi yapılır, kaşın sadece dış kısmı ele alınır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AMELİYAT SONRASINDA SİZİ NELER BEKLİYOR?

 

Ameliyattan sonraki 24 saat büyük önem taşır. Ameliyatı takip eden ilk 3 aylık süreçte iyileşmenin büyük bölümü tamamlanır ve artık tam anlamıyla rahat nefes alacağınız noktaya ulaşmanız beklenir. Tabii bunların gerçekleşmesi için ameliyat sonrası bakımınıza dikkat etmeniz çok ama çok önemlidir.

 

 • Ameliyattan sonraki ilk birkaç saat hastanede müşahade altında kalmanız gerekir.
 • Bu süreçte yüzde şişkinlik, morluk, baş bölgesinde ağrı, vücutta halsizlik (ilk bir hafta) hissetmek oldukça normaldir. Size verilen ilaçları talimatlar doğrultusunda uyguladığınız takdirde tüm şikayetlerinizin ilk bir hafta içinde geçeceğini lütfen unutmayın.
 • Görüşünüz ilk 24 saatte bir miktar bulanık olabilir, bu da endişe edilecek bir durum değildir. Ameliyat sırasında göz çevresine sürülen sıvılar buna neden olabilmektedir. Hemşirelerimiz göz temizliğini de gerçekleştirecektir.
 • Ameliyat sonrası sıkı bir baraj ile uyanacaksınız, bunu daha sonra elastik ve daha gevşek bir bandaj ile değiştireceğiz.
 • İlk 48 saatte baş dönmesi veya mide bulantısı hissetmek vücuda alınan anestezinin doğal bir sonucudur. Hemşirelerimiz bu şikayetleriniz varsa eğer size uygun ilaçlar vererek daha konforlu hissetmenizi sağlayacaklardır. Ve bu etkilerin geçmesi için günde en az 2,5 litre su tüketmeyi unutmayınız.
 • Sırt üstü ve dik bir konumda uyumanız beklenecektir. Ödemi azaltmak için bu gereklidir.
 • Yüz mimiklerinizde dikişlerden kaynaklı sınırlamalar hissedebilirsiniz.

 

 

KAŞ KALDIRMA CERRAHİSİ KAÇ SAAT SÜRER?

 

Uygulanan tekniğe, yüz şeklinize ve cilt yapınıza bağlı olarak kaş kaldırma cerrahisi ortalama 1 ile 2 saat arasında sürebilmektedir.

 

 

NE KADAR SÜREDE İYİLEŞME BEKLENİR?

 

Ameliyat sonrası yüzün çevresinde ödem birikir ve şişliğe sebep olur. İlk bir hafta içerisinde size verilen talimatları takip eder ve ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanırsanız yüzünüzdeki şişliklerden bir hafta içinde kurtulabilirsiniz. Kafanızı dik tutmanız, sırt üstü ve biraz dik bir açıda uyumanız gereklidir.

İlk bir hafta içinde her gün 2 dilim ananas yemek, günde 2 bardak maydanoz suyu içmek, şişlikleri ve ödemi çok büyük ölçüde giderecektir. Sauna, jakuzi, buhar odası vs gibi alanlara girmeminiz önemlidir. Bu süreç içinde saç kurutma makinesi kullanmamanız gerekmektedir.

 

 

DİKİŞLER NE ZAMAN AINIR?

 

Dikişlerin alımı ameliyattan bir hafta sonra gerçekleştirilir.

 

ÇALIŞMAYA NE ZAMAN DÖNEBİLİRSİNİZ?

 

Masa başı bir işte çalışıyorsanız bir hafta sonunda işinize geri dönebilirsiniz. Kas gücü gerektiren bir işte çalışıyorsanız bu süre biraz daha uzayabilir.  Bu konuda cerrahınız sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

 

AMELİYAT SONRASI ARAÇ SÜREBİLİR MİSİNİZ?

 

İlk 48 saat içinde araç kullanmanız sakıncalıdır. Anestezi nedeniyle vücudunuz hala zayıf olacaktır ve reflekslerinizde de gözle görülür bir yavaşlık oluşabilir. Mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleriniz olabilir. Bu nedenle 48 saat beklemek gereklidir.

 

NE ZAMAN DUŞ ALABİLİRSİNİZ?

 

Ameliyattan sonraki gün banyo yapmanızda bir sakınca yoktur ama sıcak sudan, saç kurutmaktan, saç taramaktan kaçınmak gerekir. Vücudunuzu istediğiniz gibi yıkayabilirsiniz.

 

KAŞ ALDIRMA DİĞER CERRAHİ OPERASYONLAR İLE KOMBİNE EDİLEBİLİR Mİ?

 

Kaş Kaldırma ameliyatı diğer birçok cerrahi operasyon ile kombine edilebilir. Yüzde yapılacak diğer işlemler; yağ enjeksiyonu, bişektomi, dudak dolgusu, çene dolgusu, burun estetiği, yüz germe, alt üst göz kapağı ve bölgesel liposuction gibi işlemlerle birlikte yapılabilir.  Bunun yanında karın germe, meme dikleştirme, meme küçültme ve büyütme gibi diğer invaziv işlemlerle birlikte de gerçekleştirilebilir.